Lesson 8

Ratios and Rates With Fractions

Problem 1

Clare said that \frac{4}{3}\div\frac52 is \frac{10}{3}. She reasoned: \frac{4}{3} \boldcdot 5=\frac{20}{3} and \frac{20}{3}\div 2=\frac{10}{3}

Explain why Clare’s answer and reasoning are incorrect. Find the correct quotient.

 

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

(From Unit 3, Lesson 7.)

Problem 2

A recipe for sparkling grape juice calls for 1\frac12 quarts of sparkling water and \frac34 quart of grape juice.

  1. How much sparkling water would you need to mix with 9 quarts of grape juice?
  2. How much grape juice would you need to mix with \frac{15}{4} quarts of sparkling water?
  3. How much of each ingredient would you need to make 100 quarts of sparkling grape juice?

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

Problem 3

At a deli counter,

  • Someone bought 1 \frac34 pounds of ham for $14.50.
  • Someone bought 2 \frac12 pounds of turkey for $26.25.
  • Someone bought \frac38 pounds of roast beef for $5.50.

Which meat is the least expensive per pound? Which meat is the most expensive per pound? Explain how you know.

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

Problem 4

Consider the problem: After charging for \frac13 of an hour, a phone is at \frac25 of its full power. How long will it take the phone to charge completely?

Decide whether each equation can represent the situation.

  1. \frac13\boldcdot {?}=\frac25
  2. \frac13\div \frac25={?}
  3. \frac25 \div \frac13 ={?}
  4. \frac25 \boldcdot {?}=\frac13

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

(From Unit 3, Lesson 6.)

Problem 5

Find each quotient.

  1. 5 \div \frac{1}{10}
  2. 5 \div \frac{3}{10}
  3. 5\div \frac{9}{10}

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

(From Unit 3, Lesson 7.)

Problem 6

Consider the problem: It takes one week for a crew of workers to pave \frac35 kilometer of a road. At that rate, how long will it take to pave 1 kilometer?

Write a multiplication equation and a division equation to represent the question. Then find the answer and show your reasoning.

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

(From Unit 3, Lesson 6.)