Lesson 13
Using Decimals in a Shopping Context
Problem 1
Mai had $14.50. She spent $4.35 at the snack bar and $5.25 at the arcade. What is the exact amount of money Mai has left?
$9.60
$10.60
$4.90
$5.90
Solution
Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.
Problem 2
A large cheese pizza costs $7.50. Diego has $40 to spend on pizzas. How many large cheese pizzas can he afford? Explain or show your reasoning.
Solution
Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.
Problem 3
Tickets to a show cost $5.50 for adults and $4.25 for students. A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets.
- Estimate the total cost.
- What is the exact cost?
- If the family pays $25, what is the exact amount of change they should receive?
Solution
Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.
Problem 4
Chicken costs $3.20 per pound, and beef costs $4.59 per pound. Answer each question and show your reasoning.
-
What is the exact cost of 3 pounds of chicken?
-
What is the exact cost of 3 pound of beef?
-
How much more does 3 pounds of beef cost than 3 pounds of chicken?
Solution
Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.
Problem 5
- How many \frac15-liter glasses can Lin fill with a 1 \frac12-liter bottle of water?
- How many 1 \frac12-liter bottles of water does it take to fill a 16-liter jug?
Solution
Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.
(From Unit 3, Lesson 12.)Problem 6
Let the side length of each small square on the grid represents 1 unit. Draw two different triangles, each with base 5\frac12 units and area 19\frac14 units2.
Why does each of your triangles have area 19\frac14 \text{ units}^2? Explain or show your reasoning.
Solution
Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.
(From Unit 3, Lesson 10.)Problem 7
Find each quotient.
- \frac56 \div \frac16
- 1\frac16 \div \frac{1}{12}
- \frac{10}{6 }\div \frac{1}{24}
Solution
Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.
(From Unit 3, Lesson 7.)